Negocjacje i polubowne załatwianie sporów - Szczecin
Negocjacje prawnicze wymagają doskonałej znajomości prawa i swobodnego poruszania się w realiach biznesowych. Obecność prawnika, który na bieżąco wspiera Klienta, może w dużym stopniu zadecydować o powodzeniu rozmów, a z pewnością poprawia komfort Klienta, bo daje mu przekonanie, że każda próba naruszenia jego praw zostanie w porę wychwycona. Dzięki temu negocjacje stają się bardziej etyczne i transparentne.
Udział adwokata w negocjacjach
Kancelaria podejmuje się udziału w:
- negocjacjach majątkowych
- negocjacjach cywilnych
- negocjacjach prawniczych
- negocjacjach biznesowych
- negocjacjach z bankami.
Nadrzędnym zadaniem adwokata jest reprezentowanie Klienta z uwzględnieniem celów, jakie zostały określone przed przystąpieniem do negocjacji. Przed przystąpieniem do oficjalnych rozmów adwokat prezentuje strategię i omawia ją z Klientem, tak by uwzględnić jego spostrzeżenia i potrzeby.
W trakcie negocjacji adwokat dba o to, by prawa Klienta nie zostały w żaden sposób naruszone i reaguje, gdy do tego dojdzie. Dzięki znajomości realiów biznesowych jest też w stanie zasugerować propozycje osiągnięcia porozumienia. Nierzadko obecność profesjonalisty, który na bieżąco reaguje na niezgodne z prawem propozycje, pozwala obu stronom uniknąć błędów, które mogłyby rzutować na późniejsze wykonywanie umów.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy adwokata w negocjacjach?
Kancelaria specjalizuje się w negocjacjach dotyczących różnych obszarów prawa. Strategie negocjacyjne są za każdy razem dostosowywane do indywidualnych potrzeb Klienta i sytuacji, w jakiej się znalazł.
Udział w negocjacjach profesjonalisty, jakim jest adwokat, wzmacnia pozycję Klienta w rozmowach z partnerem biznesowym. Daje mu też pewność, że jego interes jest na bieżąco chroniony i żadne niekorzystne postanowienia nie zostaną wpisane do dokumentu wieńczącego negocjacje.
Zachęcamy do skorzystania z usług Kancelarii w negocjacjach:
- z bankiem (m.in. o udzielenie finansowania, zmianę umowy kredytu, zmianę przedmiotu zabezpieczenia)
- biznesowych (z partnerami biznesowymi – obecnymi i potencjalnymi na temat rozpoczęcia współpracy, zmiany jej zasad, zmiany umowy)
- inwestorami (na temat finansowania, objęcia udziałów).
Nadrzędnym celem negocjacji jest zawarcie jak najkorzystniejszej transakcji, zarówno z punktu widzenia biznesowego, jak i prawnego.