Bezumowne korzystanie z rzeczy lub lokalu - Szczecin
Bezumowne korzystanie polega, jak sama nazwa wskazuje, na korzystaniu z rzeczy ruchomej (samochodu, maszyn rolniczych, narzędzi) lub nieruchomości pomimo braku prawa do niej. Z reguły do bezumownego korzystania z nieruchomości dochodzi w sytuacji, gdy umowa najmu kończy się lub została rozwiązana, a najemca nadal korzysta z lokalu. Właścicielowi przysługuje odszkodowanie za czas, w którym nie mógł korzystać ze swojej własności.
Bezumowne korzystanie z rzeczy
Bezumowne korzystanie polega na tym, że ktoś korzysta z rzeczy lub nieruchomości – lokalu, budynku, gruntu – choć nie posiada do niej żadnego prawa i nie uzyskał zgody od właściciela na jej użytkowanie.
Przepisy rozróżniają bezumowne korzystanie w złej oraz dobrej wierze. W pierwszym przypadku osoba, która korzysta z nieruchomości, musi mieć świadomość, że nie ma do tego prawa, a w drugim – nie ma takiej wiedzy.
- Bezumowne korzystanie celowo i w złej wierze – ma miejsce, gdy osoba trzecia korzysta z rzeczy, choć wie, że nie ma do tego prawa i nie zawarła żadnej umowy.
- Bezumowne korzystanie nieświadome – gdy osoba trzecia nie zdaje sobie sprawy, że nie posiada tytułu prawnego.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości podstawa prawna
Do bezumownego korzystania z nieruchomości najczęściej dochodzi wtedy, gdy dotychczasowy najemca korzysta z nieruchomości, mimo że umowa między nim a właścicielem już się zakończyła.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości
Osoby posiadające prawo do nieruchomości mogą dochodzić roszczeń wobec osób korzystających z niej w sposób nieuprawniony. Należy wskazać w szczególności:
- roszczenie wydania nieruchomości: art. 222 § 1 Kodeksu cywilnego daje właścicielowi prawo do żądania wydania mu zajętej bezprawnie nieruchomości (roszczenie windykacyjne),
- roszczenie przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zaniechania naruszeń,
- roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.
Roszczenie o zapłatę może być dochodzone jednocześnie z roszczeniem wydania nieruchomości oraz roszczeniem przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz zaniechania naruszeń.
Przedawnienie roszczeń za bezumowne korzystanie z rzeczy
Roszczenie o bezumowne korzystanie z rzeczy lub nieruchomości przedawnia się po upływie 6 lat. Jednak gdy nieruchomość została zwrócona, roszczenie przedawnia się z upływem roku od dnia zwrotu.
Roszczenie windykacyjne oraz o zwrot nieruchomości oraz przywrócenie stanu zgodnego z prawem i zaniechanie naruszeń, nie ulegają przedawnieniu.
Kancelaria pomaga Klientom w dochodzeniu roszczeń wobec osób korzystających z rzeczy lub nieruchomości w sposób bezumowny.