Obrona osób podejrzanych i oskarżonych - Szczecin
Kancelaria zajmuje się szeroko rozumianym obszarem prawa karnego. Podejmujemy działania na rzecz Klientów w fazie prokuratorskiej i sądowej.
Obrońca w procesie karnym
Jedną z naczelnych zasad prawa karnego jest prawo oskarżonego do obrony. Każdemu podejrzanemu i oskarżonemu przysługuje prawo do obrony. Jeśli udowodni, że nie jest w stanie samodzielnie opłacić kosztów profesjonalnej pomocy, może wnioskować o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.
W jaki sposób ustanowić obrońcę? Art. 83 § 2 Kodeks postępowania karnego przewiduje, że udzielenie upoważnienia przez oskarżonego lub podejrzanego następuje w formie pisemnej, poprzez wystosowanie dokumentu, z którego treści wynika, że wskazana z imienia i nazwiska osoba może podejmować działania na rzecz podejrzanego lub oskarżonego w postępowaniu karnym.
W pewnych sytuacjach, np. podczas rozprawy sądowej lub w postępowaniu przygotowawczym, dopuszcza się także możliwość udzielenia upoważnienia w formie ustnej do protokołu.
To wszystko to prawo do obrony w procesie karnym, a nie obowiązek. Podejrzany lub oskarżony nie musi więc wyznaczać obrońcy, chyba że zachodzi jedna z wyjątkowych sytuacji:
- nie ukończył 18 lat,
- jest głuchy, niemy lub niewidomy,
- zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy jego zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania swoim postępowaniem nie była w czasie popełnienia tego czynu wyłączona lub w znacznym stopniu ograniczona,
- zachodzi uzasadniona wątpliwość, czy stan jego zdrowia psychicznego pozwala na udział w postępowaniu lub prowadzenie obrony w sposób samodzielny oraz rozsądny,
- sąd uzna to za niezbędne ze względu na inne okoliczności utrudniające obronę,
- sprawa toczy się przed sądem okręgowym oraz oskarżonemu zarzucono popełnienie zbrodni.
W powyższych sytuacjach ustanowienie obrońcy jest obowiązkowe. Jeśli podejrzany lub oskarżony mimo wszystko nie wyznaczył obrońcy, sąd wyznaczy dla niego obrońcę z urzędu.
Obowiązki obrońcy w procesie karnym
Obrońca w procesie karnym podejmuje działania na korzyść klienta. Ma prawo do udziału we wszystkich czynnościach podejmowanych w ramach postępowania, może przesłuchiwać świadków i składać wnioski dowodowe. Dzięki tym narzędziom może skutecznie bronić interesów klienta we wszystkich etapach postępowania.
Kancelaria podejmuje się reprezentowania Klientów, którym postawiono zarzut popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo którzy mają status podejrzanych. W sytuacji uzasadniającej obronę zachęcamy do jak niezwłocznego nawiązania kontaktu, bo szybkie podjęcie działań przez obrońcę daje możliwość ustalenia linii obrony jeszcze przed pierwszym przesłuchaniem