Pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem jako ich pełnomocnik - Szczecin
Sprawa karna – poszkodowany
Kancelaria oferuje pomoc prawną nie tylko osobom podejrzanym o popełnienie czynu zabronionego, ale także pokrzywdzonym. Najczęściej reprezentujemy pokrzywdzonych i poszkodowanych:
- przestępstwami przeciwko mieniu, przestępstwami komunikacyjnymi,
- przestępstwami przeciwko życiu i zdrowiu (np. pobicie),
- przestępstwami przeciwko rodzinie i opiece i przestępstwami seksualnymi.
Jeżeli pomimo popełnienia przestępstwa prokurator nie wszczął postępowania karnego, Kancelaria składa zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w imieniu Klienta i przystępuje do dalszych działań.
Poszkodowany a pokrzywdzony
Czym różni się poszkodowany od pokrzywdzonego?
- Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna albo instytucja państwowa, której dobro zostało naruszone lub istnieje groźba popełnienia przestępstwa. Chodzi o naruszenia na gruncie prawa karnego i cywilnego, ale uprawnienie do działania w charakterze pokrzywdzonego w procesie karnym ma także osoba, wobec której dopuszczono się usiłowania przestępstwa, na przykład ktoś chciał pozbawić ją życia.
- Poszkodowany występuje z kolei na gruncie prawa cywilnego. Jest nim osoba, której prawa zostały naruszone lub zagrożone przez niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania albo przez czyn niedozwolony.
Przyznanie statusu pokrzywdzonego stanowi uznanie, że prawo danej osoby zostało naruszone. Rola pokrzywdzonego wiąże się także z obowiązkami wynikającymi z brania udziału w sprawie w tym charakterze.
Jakie prawa ma osoba pokrzywdzona?
Pokrzywdzony może realizować swoje uprawnienia procesowe osobiście lub przez pełnomocnika już od chwili, w którym popełniono przeciwko niemu przestępstwo. Przejawia się to możliwością złożenia do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (w przypadku przestępstw ściganych na wniosek będzie to wniosek o ściganie, natomiast w przypadku tzw. przestępstw prywatnoskargowych – wniesienie do sądu prywatnego aktu oskarżenia).
Ma ponadto prawo do:
- udziału w czynnościach procesowych,
- składania wniosków dowodowych i wniosków o przeprowadzenie konkretnych czynności procesowych,
- złożenia wniosku o naprawienie szkody wyrządzonej przestępstwem albo zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.
Adwokat występujący w roli pełnomocnika może być obecny już przy pierwszym przesłuchaniu pokrzywdzonego, jest także dopuszczony do udziału w przesłuchaniach podejrzanego, świadków, biegłych. Ma prawo zadawania tym osobom pytań.
Pełnomocnictwo w postępowaniu karnym – oferta Kancelarii
Kancelaria podejmuje szereg działań na rzecz osób pokrzywdzonych. Podejmujemy się:
- doradztwa prawnego dla osób pokrzywdzonych,
- reprezentowania pokrzywdzonego na każdym etapie postępowania,
- przygotowania i złożenia w sądzie prywatnych aktów oskarżenia,
- składania wniosków do sądu o wykonanie zasądzonej kary.