Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa - Szczecin
Specjalizuję się w sprawach rodzinnych, w tym w sprawach o ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa.
Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa to delikatny temat dotykający ludzkich emocji. Ważne, by podejść do niego z poszanowaniem godności wszystkich osób zaangażowanych w sprawę. Jednocześnie przepisy przewidują sztywne procedury działania oraz terminy, których trzeba dochować. Z tego powodu warto skorzystać z usług profesjonalnego adwokata, który zagwarantuje, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem.
Sądowe ustalenie ojcostwa Szczecin
W odniesieniu do ustalenia ojcostwa obowiązują dwa domniemania zawarte w art. 62 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (KRO):
- jeśli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że ojcem jest mąż matki.
- Jeśli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa, domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
Te domniemania służą uporządkowaniu pewnych spraw związanych z dzieckiem i koniecznością uregulowania jego sytuacji prawnej. Jeśli mąż matki dowiaduje się, że nie jest ojcem dziecka urodzonego przez nią w czasie małżeństwa lub w ciągu trzystu dni po jego zakończeniu, swojemu ojcostwu może zaprzeczyć tylko w drodze powództwa sądowego. Pójście do Urzędu Stanu Cywilnego i poinformowanie urzędnika o błędzie nie wywoła skutków.
Podobnie ustalenie ojcostwa, czyli sytuacja, w której mężczyzna chce prawnie uregulować, że to on jest dzieckiem – choć z domniemania ojcostwa wynika, że jest nim ktoś inny.
Zaprzeczenie ojcostwa Szczecin
Mężczyzna, wobec którego istnieje domniemanie, że jest ojcem dziecka, może złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że nie jest biologicznym ojcem, ale nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Po upływie tego terminu sąd w ogóle nie uwzględni powództwa – nawet jeśli jest zasadne, a ojciec przedstawi wiarygodne dowody przeczące o pochodzeniu dziecka od niego.
Dlaczego przepisy tak restrykcyjnie podchodzą do tej sprawy? Naczelną zasadą prawa rodzinnego jest dobro dziecka. Jego sytuacja prawna musi być stabilna, a wiedza o tym, kim jest jego ojciec, stanowi ważny element jego tożsamości.
W razie przekroczenia ustawowych terminów mężczyzna, któremu zależy na zaprzeczeniu ojcostwa, może złożyć wniosek do prokuratora, aby ten wytoczył takie powództwo. Prokurator ma takie uprawnienie, ale w pierwszej kolejności zobowiązany jest brać pod uwagę interes dziecka. Ocenia każdorazowo, czy informacja o tym, że osoba, którą uważało ono za ojca, nie wpłynie nadmiernie negatywnie na jego życie. Jeśli uzna, że to niewskazane, nie wniesie powództwa.
Sądowe ustalenie ojcostwa Szczecin
Do sądowego ustalenia ojcostwa dochodzi najczęściej w przypadku, gdy domniemany ojciec nie chce uznać dziecka. Z żądaniem o sądowe ustalenie ojcostwa może wystąpić:
- dziecko (małoletnie lub pełnoletnie)
- matka dziecka (tylko do chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności)
- domniemany ojciec dziecka (również tylko do chwili osiągnięcia przez dziecko pełnoletności)
- prokurator – jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego.
Nie jest dopuszczalne ustalenie ojcostwa przed urodzeniem się dziecka ani też w sytuacji, gdy dziecko urodziło się martwe.
Ustalenie i zaprzeczenie ojcostwa – oferta
Zachęcam do nawiązania współpracy osoby, które mają prawo wystąpić z wnioskiem o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. W ramach podjętych działań:
- udzielam niezbędnych informacji o sytuacji prawnej i działaniach, jakie będą podejmowane (konsultacje prawne)
- pomagam zebrać dowody
- przygotowuję powództwo o zaprzeczenie lub ustalenia ojcostwa, ew. odpowiedni wniosek do prokuratora
- reprezentuję Klienta w procesie sądowym.