Rozwód bez orzekania o winie i z orzekaniem o winie

O zakończeniu małżeństwa przez rozwód decyduje sąd po przeprowadzeniu postępowania. Małżonkowie mogą udowadniać winę jednego z nich za rozpad związku (rozwód z orzekaniem o winie) lub zgodnie poprosić sąd o nieorzekanie o winie. Wybór drugiego wariantu zapewnia szybsze zakończenie procesu, niemniej w pewnych okolicznościach żądanie rozwodu z orzeczeniem wyłącznej winy partnera może się okazać korzystne.

Ile się czeka na rozwód za porozumieniem stron od złożenia wniosku?

Rozwód za porozumieniem stron to inaczej rozwód bez orzekania o winie. Zasadą jest, że sąd ma obowiązek orzec, który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa, ale jeśli strony zgodnie uznają, że nie chcą takich ustaleń, sąd ocenia tylko, że pomiędzy małżonkami doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego i w efekcie ogłasza rozwód za porozumieniem stron.

Tym samym orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie jest możliwe tylko wtedy, gdy zgodzą się na to obie strony. Jeśli jeden z małżonków zażąda rozstrzygnięcia w kwestii winy, sąd musi zbadać tę okoliczność.

Kiedy i na jakich warunkach sąd udzieli rozwodu?

Warunkiem orzeczenia rozwodu jest udowodnienie przez partnerów, że ustały między nimi więzi na trzech polach:

W takiej sytuacji można przyjąć, że małżonków nic już nie łączy.

Rozwód bez orzekania o winie może zostać sfinalizowany nawet po jednej rozprawie. Aby tak znacząco przyspieszyć procedurę, przed przyjściem do sądu małżonkowie powinni ustalić między sobą najważniejsze kwestie, w tym:

Jak widać, im mniej kwestii spornych zostanie poruszonych na sali sądowej, tym szybciej cała procedura ma szansę się zakończyć. Nie na wszystko małżonkowie mają jednak wpływ: na samo wyznaczenie pierwszej rozprawy czeka się co najmniej cztery miesiące, a w niektórych sądach w największych miastach nawet powyżej pół roku.

Ile trwa rozwód z orzekaniem o winie?

W pozwie rozwodowym można wnioskować o to, by sąd orzekł o zakończeniu małżeństwa z wyłącznej winy współmałżonka lub z winy obu stron. Uzyskanie takiego rozstrzygnięcia jest korzystne dla osoby, która dowiedzie wyłącznej winy małżonka (może ubiegać się o alimenty), ale trzeba mieć świadomość, że takie postępowanie może trwać kilka lat i wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi sytuacjami: publicznym mówieniem o problemach, zarzutami wysuwanymi przez partnera, powołaniem na świadków znajomych i rodziny i tym samym wciągnięcie ich w sprawy małżeńskie.

Jeśli sąd uzna, że nie można przypisać wyłącznej winy za rozpad związku jednemu małżonkowi, wtedy orzeknie rozwód bez winy albo wskaże obie strony jako winne.

Osoba uznana za wyłącznie winną rozpadu małżeństwa może zostać zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz byłego partnera – niezależnie od ewentualnych alimentów na dzieci, o ile partnerzy je mają.

Alimenty na rzecz drugiego małżonka mogą zostać przyznane tylko w dwóch sytuacjach:

Obowiązek dostarczania środków rozwiedzionemu małżonkowi wygasa w razie zawarcia przez niego nowego małżeństwa. Jednak gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa  z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży ten termin.

Kiedy warto żądać rozwodu z orzekaniem o winie?

Rozwód z orzeczeniem o winie poprzedzony jest przez długi i z reguły bolesny proces, w którym publicznie omawiane są małżeńskie problemy. Dla wielu partnerów to bardzo obciążające emocjonalnie doświadczenie, więc należy przemyśleć, czy jest się na to gotowym.

Ryzyko takie mogą podjąć osoby, które są pewne, że nie ponoszą winy za rozpad małżeństwa – na przykład jego powodem jest zdrada małżonka, a do tego udowodnią, że rozstanie będzie wiązać się ze znacznym pogorszeniem własnej sytuacji finansowej. Orzeczenie rozwodu będzie się wtedy wiązało z możliwością uzyskania alimentów, które mogą zrekompensować nieprzyjemności wynikające z procesu.

 

Niezależnie od tego, który model rozwodu wybierają małżonkowie, każde z nich powinno przemyśleć zasadność skorzystania z usług adwokata. Przeprowadzi ich on przez cały proces i zadba o przestrzeganie wszystkich wymogów: sporządzi pozew lub odpowiedź na pozew, pomoże określić żądania, będzie reprezentował Klienta na sali rozpraw. To ważne, bo w trakcie postępowania rozwodowego trudno panować nad emocjami i racjonalnie formułować myśli, odpowiadać na zarzuty i prowokacyjne pytania drugiej strony. Obecność adwokata pozwoli uniknąć błędów, które niepotrzebnie wydłużają proces